Jak nejlépe investovat a další rady

Měsíční archív: Listopad 2012

Investice do realit a developerských projektů

Investování do realit a developerských projektů je v poslední době velice oblíbenou formou investicí. Podívejme se nejdříve například investování do realit. Za posledních deset let je v současné době ten nejvhodnější čas, kdy takovou investici provést.

Za poslední dekádu totiž ceny bytů a dalších realit spadly o neuvěřitelné desítky procent. Pokud bychom si chtěli vzít hypotéku, tak také úroky u bank jsou velice přijatelné poslední dobou. Nájmy bytů (pokud bychom se například právě byt rozhodli pronajímat) sice také klesly, ale pouze o nějaké procentní jednotky.

V současné době ceny bytů po obrovském poklesu stagnují, takže můžeme očekávat například i zhodnocení v blízké budoucnosti. Další pády cen se nepředpokládají. Jestliže tedy uvažujete o koupi bytu jako o investici, tak by bylo samozřejmě nejvíce ideální koupit byt v nějakém větším, nejlépe studentském městě, jako je například Praha, Brno, Olomouc nebo třeba Ostrava.

Jde o to, že studentů je stále veliké množství (dokonce stále více a více) a ti samozřejmě potřebují někde bydlet. Koleje dostane jen menšina, takže ostatní si samozřejmě hledají nějaké privátní ubytování.

Vložil Investice do bydlení | Štítek , , , | Zanechat komentář

Investice do fungujícího projektu

Co si vlastně představíme pod pojmem fungující projekt? Jedná se ve své podstatě o projekt, který by již měl nějakou dobu fungovat tak jak má, vydělává peníze a všechno je v pořádku. Mnoho lidí by si mohlo říct, jestli vůbec fungující projekty potřebují nějaké investice. Odpovědí je, že samozřejmě ano. Můžeme si to ukázat na jednoduchém příkladu.

Máme již nějakou dobu poměrně dobře fungující společnost, která působí na území České a třeba i Slovenské republiky. My však máme ambice vyšší a chceme si dostat i na jiné zahraniční trhy. Například do Rakouska, Německa nebo třeba můžeme ambiciózně myslet i dál.

Tato expanze na další trhy s sebou však samozřejmě přinášejí poměrně veliké náklady, které v mnoha případech nemáme k dispozici. Z tohoto důvodu potřebujeme sehnat investora. Jedná se o fungující a vydělávající projekt, takže můžeme usoudit, že zájem investorů by mohl být poměrně veliký. My si pak musíme jako majitelé projektu pouze musíme vybrat toho nejlepšího. Nebo se na danou problematiku můžeme samozřejmě dívat prostřednictvím investora.

Tady však není o čem moc mluvit. Prostě si vybereme nějaký fungující projekt na investování.

Vložil Investice do bydlení | Štítek , , , | Zanechat komentář

Investiční poradenství

Investování v poslední době hýbe světem. Mnoho lidí má například k dispozici nějaký větší obnos peněz a přála by si jej zhodnotit. Avšak dnešní doba je poměrně ošemetná a tak se může stát, že o své peníze velice rychle přijdeme. Pokud investičnímu trhu nerozumíme vůbec, tak můžeme využít služeb nějakých investičních společností, kterých existuje v současné době opravdu veliké množství.

Jednou takovou společností je například společnost BBI, která se na trhu investičního poradenství vyskytuje od roku 2007. Jestliže se chcete o této společnosti dozvědět více, tak se samozřejmě můžete podívat na webové stránky, které naleznete na internetové adrese bbi.cz.

Dozvíte se zde podrobnější informace o firmě a také informace o různých investičních strategiích. Jedná se například o strategii s názvem Garant. Tato strategie se vyznačuje tím, že reaguje na vysoké poptávky investorů po jistotě, bezpečnosti a likviditě. Dále například strategie s názvem Rolling Bonus. Jedná se ve své podstatě o to, že jsou vybrány ty nejvýhodnější bonus certifikáty na trhu. Tato strategie nabízí také jisté ochrany proti propadům na trhu.

Vložil Rady pro investování | Štítek , , , | Zanechat komentář

Investice do startupů

V prvé řadě bychom si měli vysvětlit, o to vlastně takzvané startupy jsou. Jedná se samozřejmě, jak už z anglického názvu vyplývá, o pojem, který označuje nově vznikající společnosti nebo třeba i projekty.

Tyto společnosti nebo projekty jsou většinou ještě ve stádiu podnikatelského plánu nebo záměru. Startupy se vyznačují několika základními charakteristikami, které musíme vzít v potaz.

Nejčastěji vznikají v oborech technologických a nebo jsou zakládány pouze jako internetové firmy. Většinou mají poměrně nízké počáteční náklady, dále podnikatelské riziko je zde poměrně veliké (vyšší, než u klasických společností), avšak také je zde na druhou stranu poměrně vysoká návratnost v případě úspěchu. Startup má několik fázi vývoje.

V prvé řadě se jedná jen o jakýsi nápad. Je to nápad, co vlastně budeme dělat, co chceme dělat, proč to chceme dělat a tak podobně. Stále je to však jenom nápad, o kterém mluvíme. Než se do něj pustíme, tak nás čeká samozřejmě veliké množství práce. Po nápadu se rozjíždí projekt. Jedná se o fázi, kdy se na nápadu již doopravdy pracuje.

Tedy je poskládaný tým pracovníku, máme webové stránky a tak podobně. Poslední fází je již startup, kdy je v podstatě společnost již v plném chodu.

Vložil Rady pro investování | Štítek , , , | Zanechat komentář

Nejlepší investice v době recese

V současné době světová ekonomika upadá. To je fakt, který je nepopíratelný. Mnoho lidí se bojí recese ekonomiky ve Spojených státech, což by samozřejmě nezvratně poškodilo i trh světové ekonomiky. Do čeho tedy v takových časech s jistotou investovat? Samozřejmě neexistuje nějaký univerzální recept, který byste mohli vždy se stoprocentní jistotou použít.

Jsou však obecné rady, podle kterých když se budete řídit, tak máte větší jistotu, že neproděláte. Pokud bychom se měli bavit například o nejoblíbenějším “produktu” na investování, tedy o akciích, tak musíme v prvé řadě zmínit akcie, na které nemá velký vliv hospodářský cyklus.

Jedná se tedy o akcie společností, které se zabývají výrobou a prodejem nápojů a potravin nebo třeba také akcie farmaceutických společností. Jde o to, že prostě lidé musí jíst, pít nebo brát léky bez ohledu na to, co se ve světě děje. Akcie, které závisejí na hospodářském cyklu, si v době recese samozřejmě zákonitě vedou špatně. Jedná se například o akcie technologických firem, výrobce strojů, dalšího vybavení a tak podobně. Dále si v době recese stojí obvykle velice dobře třeba nemovitosti nebo drahé kovy.

Vložil Rady pro investování | Štítek , , , | Zanechat komentář

Nejlepší investice do bydlení?

Investice do bydlení je v současné době v České republice asi tou nejlepší možností dlouhodobého investování, jakou máte k dispozici. Jedná se opravdu o nejlepší stav minimálně za posledních deset let, a to hned z několika důvodů. Jedná se zejména o to, že ceny bytů za poslední dobu klesly až o desítky procent a také pokud si budete chtít vzít hypotéku, tak úroky jsou poměrně hodně přijatelné.

Ceny nájmu bytů samozřejmě také klesly, ale pouze o nějaké jednotky procent. Máte v podstatě na výběr z několika možností. Můžete koupit byt a pronajímat jej, přičemž z nájmu budete krásně splácet hypotéku. Nebo můžete samozřejmě byt pouze držet jako dlouhodobou investici.

Ceny nemovitostí totiž za poslední dobu sice hodně klesly, ale opět nastává doba stagnace cen. Pokud uvažujete kde koupit a investovat do bytu, tak ideální jsou samozřejmě větší města, přičemž nejlépe vyházejí města studentská, neboť tam máte téměř stoprocentní jistotu, že byt někomu pronajmete.

Studentů je totiž neustále veliké množství (dalo by se říct, že čím dál více) a potřebují někde bydlet. Z těchto všech důvodů jsou investice do nemovitostí jistotou.

Vložil Investice do bydlení | Štítek , , , | Zanechat komentář

Akcie s vysokou dividendou

Dnešní doba je pro investory opravdu těžkým obdobím. Je skutečně obtížné najít nějaké rozumné komodity, do kterých by šlo s jistotou výdělku investovat. Proběhlo již také veliké množství průzkumů, jaké investice jsou v těchto časech “nejjistější.” Pokud bychom se podívali na výsledky, tak jasným vítězem jsou akce s velikou (vysokou) dividendou.

V prvé řadě bychom si měli asi říct, co to vlastně ty dividenda jsou. Jednoduše řečeno jsou dividenda podílem na zisku, který vytvořila za nějaké období daná společnost, u které akcionář akcie drží. Tyto dividenda pak vyplácí společnost akcionáři.

Proto, pokud si budete vybírat společnost, u které byste nakoupili akcie, tak si vždy nejdříve zjistěte velikost dividend těchto společností. Pokud bychom měli jmenovat nějaké veliké společnosti, které vyplácejí vysoké dividendy, byly by to například tabáková společnost Philip Morris, koncern Coca-Cola a tak podobně. V současné době se dokonce ještě očekává veliký růst dividend u těchto společností.

To samozřejmě pouze v případě, že se nepotvrdí obavy z případně nadcházející recese. Avšak je nutno také podotknout, že tyto firmy jsou jedny z těch, které by pravděpodobně období recese ustály. Pokud bychom se měli bavit o České republice, tak mezi společnosti s vysokými dividendy patří například Telefónica O2 nebo Philip Morris ČR.

Vložil Investice do dluhopisů | Štítek , , , | Zanechat komentář

Výhody investice do akcií

Investování do akcií, nebo chceme-li obecně do dluhopisů, je jednou z velice oblíbených forem investování peněz. Pokud se rozhodnete do akcií investovat, tak byste se měli řídit několika radami (nebo spíše doporučeními). Většina lidí dělá například tu chybu, že se orientuje pouze na několik dalších měsíců nebo čtvrtletí.

To je samozřejmě chyba. Mnohem lepší je při zvažování koupě akcií zvážit, kde se daná společnost bude nacházet za několik roků, klidně třeba i za deset let. Dále byste samozřejmě také měly zvážit možnosti rizika. Laik by mohl tvrdit, že jediným ukazatelem rizika, je kolísavost cen. To však není pravda, neboť takových rizik, které je potřeba zvážit, je mnohem více.

Jedná se například o ekonomické ukazatele jako obchodní spory, konkurence nebo třeba finanční páka. Až tyto a další ekonomické ukazatele ukáží, do jakých měr bude investice nebezpečná nebo bezpečná. Dalším problémem, který trápí hodně lidí, je to, že se zaměřují pouze na ceny. Je však nutno říct, že určujícím faktorem je vždycky hodnota!

Pokud se podíváte například na nějaké trhy nebo burzy, tak mnoho lidí dokáže vyjmenovat přesné ceny akcií, avšak nemají absolutně tušení o hodnotách firem nebo právě jejich produktů.

Vložil Investice do dluhopisů | Štítek , , , | Zanechat komentář